מה כבר יש לאבטח?

וירוסים – תוכנה קטנה ופשוטה שיכולה להזיק למחשב שלכן: לפרמט את הכונן הקשיח, למחוק קבצים במזיד, להאט את המחשב, לגנוב קבצים ולהעביר אותם סתם כך לרשתות חברתיות או לכל המרבה במחיר, להצפין את הקבצים שלכן קח שלא תוכלו לפתוח אותם ללא קוד הצפנה אותו תצטרכו לרכוש תמורת כופר.

וירוסים לא נולדים מהאוויר. כותבים אותם. ממציאים אותם מעשה ידי אדם מסיבות שונות ומשונות.

מחשבים לא נולדים עם וירוסים.

אם המחשב הותקן עם מערכת הפעלה מקורית אין סיכוי שיש בו וירוס. אלא אם במצב הזוי לחלוטין הוירוסים נכנסו גם לענקיות התוכנה כמו מיקרוסופט.

וירוסים "נכנסים" למחשב בדרכים רבות:

באימייל עם קוד זדוני – קיבלתם אימייל עם מסמך pdf תמים שבתוכו יכול להיות וירוס שיפתח ברגע שפתחתן את ה pdf לקריאה.

בגלישה לאתר אינטרנט נגוע – גלשתם לאתר של הורדות מוזיקה ובזמן הורדת השיר נכנס וירוס יחד עם השיר שרציתן.

מדיסק און קי – חבר הביא לכן תוכנה מגניבה להשמעת מוזיקה ובתוך הדיסק און קי שלו כבר יש וירוס שנכנס למחשב שלכן על הדרך.

בכדי להיות מוגן מאימיילים שנגועים בוירוס הכי בטוח ששירות האימייל שלכן כבר יגן עליכן. עוד לפני שהאאוטלוק ימשוך את המייל למחשב שלכם ספק האימייל מוודא שהמייל נקי מוירוסים.

שירות ענן 365 מסנן עבורכם את המיילים ומעביר לאאוטלוק/סמארטפון רק מיילים שנקיים מוירוס.

בכדי להיות מוגן מגלישה לאתר נגוע ישנן "קופסאות" המכונות פרוקסי שניתן לגלוש דרכן לאינטרנט. הם יסננו את האתרים לפי קטגוריות ויסרקו את דפי האינטרנט לפני שהם מגיעים לדפדפן במחשב שלכן.

בד"כ קופסאות אלה מאוד יקרות ודורשות המון תחזוקה של מומחה סינון תוכן – כלומר מומחה שעולה הרבה כסף במושגים של שעות עבודה. כמו כן גלישה דרך קופסא המאוחסנת באינטרנט מהווה צוואר בקבוק ומאיטה את הגלישה.

לכן אנו בכלירנט מסתפקים בתוכנת אנטי וירוס טובה ונוחה שמסננת את האתרים ומגנה מפני קוד זדוני שנתפס באתר אינטרנט או קובץ נגוע מדיסק און קי. בכל גלישה לאתר עם וירוס או אתר עם תוכנה שעלולה להזיק למחשב שלכן ולנתונים שלכן האנטויורס חוסם את האתר ומונע ממכם לגלוש אליו.

מלבד וירוסים ישנו החשש שגורם לא מורשה יכנס לרשת שלכן ויחטט בתיקיות ובקבצים. איך זה קורה? בזמן שהמחשב שלנו גולש לאתר מסויים האקר או "רובוט" מזהה את השיחה שלכן מול האתר ו"מזריק" קוד זדוני כחלק מהתשובות של האתר למחשב שלכן. כלומר האתר נקי מוירוסים אך גורם שלישי נכנס לשיחה באמצע ומוסיף לה נתונים משלו שעלולים להזיק למחשב שלכן ודרכו לרשת המחשבים באופן כללי. 

הדבר דומה לבניין משרדים שמוגן עם דלת נעולה באמצעות קוד סודי. מישהו שמכיר את הקוד נכנס לבניין אך אחריו מזדנב מישהו שלא מורשה ונכנס יחד איתו.

ישנן ,קופסאות, במחיר סביר, שמגנות על הרשת הביתית/משרדית ושומרות מפני האקרים שיזדנבו לרשת ללא הרשאה.

קופסאות אלה מכונות פיירוולים והן מפרידות פיזית בין האינטרנט לבין הרשת המשרדית שלכן. כך שכל פיסת מידע עוברת סינון וניתוח של הפיירוול. ניתן גם להפריד איתן מחשב מצלמות או מחשב שצריך גישה אליו מהאינטרנט.

בנוסף הפיירוול מאפשר למשתמשים מורשים להתחבר לרשת המשרדית מכל מקום שיש בו אינטרנט. כלומר, המשתמש יכול לעבוד מהבית, מחו"ל או משפת הים כל עוד יש לו אינטרנט זמין. איך זה קורה? מתקינים תוכנה על המחשב המרוחק שיודעת "לדבר" מול הפיירוול בצורה מוצפנת ובטוחה והפיירוול "מדבר" עבורו מול השרתים ברשת הפנימית.

בכל שאלה אנחנו פה