post

גיבויים גיבויים גיבויים. כל שנגבה לו יהי.

גיבוי למסמכים, תמונות, אנשי קשר, מיילים, תוכנות כגון חשבשבת / קוד בינה / עודכנית/ חשבונית בקליק / סאפ / שעוני נוכחות וכל תוכנה אחרת שמחזיקה נתונים לגבי העסק או החברה שלכם.

גיבוי טוב שומר על המידע שלכם מוגן ממחיקה, תקלה בדיסק, גניבה (פיזית של המחשב עם כל החומר בו) , הצפה, וירוס או כל נזק אחר שיכול להעלים לכם את המידע?

להלן מספר פתרונות גיבוי שיעזרו לכם לישון בראש שקט:

גיבוי לדיסק חיצוני:

הגיבוי לדיסק חיצוני הוא פשוט וקל ומאפשר לגבות את המחשב כולו "כמו שהוא" אם המערכת הפעלה, אם התוכנות ואם החומרים שמחשב. באמצעות תוכנת גיבוי אימג' מגבים את המחשב כמו שהוא כך שאם הוא קרס / נגנב וכדומה רוכשים מחשב חדש ומשחזרים את הגיבוי האחרון למחשב החדש ומוצאים את הכול כמו שהיה. כולל אפילו רשימת המשתמשים שמוגדרים במחשב.

אבל. אם גם הדיסק החיצוני התקלקל? כשמחליפים את הדיסק כל הגיבויים הישנים שבתוכו "התקלקלו" ואם נרצה לחזר מסמך או עבודה / בסיס נתונים מחודש שעבר, לא נמצא אותם כי הדיסק התקלקל. פשוטו כמשמעו.

אם הדיסק נגנב מהבית או מהמשרד? כל החומר שבו התאדה לחלוטין.

הגיבוי לענן נועד לפתור בעיה זו.

בענן מחזיקים מספר מערכות דיסקים ש"מסונכרנות" בינם כך שחומר שאתם מגבים לענן נמצא בכמה "מקומות" בו זמנית. גם באזורים גאוגרפיים שונים: באסיה, אירופה, ארה"ב ועוד. גם פה בארץ. פתרון הענן דואג שהחומר שלכם יהיה זמין בכל מקרה ובכל מצב. כל עוד אתם מנויים לשירות שהוא מספק.

להלן מספר פתרונות גיבוי לענן לפי סוג החומר אותו רוצים לגבות:

מסמכים/תמונות:

גיבוי אונליין לגוגל דרייב תאפשר לכם להחזיק את כל המסמכים והתמונות שלכם באתר של גוגל בצורה מאובטחת ומהירה. אם החומר שלכם לא ברמת סיווג של הפנטגון אין לכם מה לחשוש ולהעלות אותו לגוגל לחשבון גימייל שלכם. כל קובץ או תמונה שתשמרו בתיקייה של גוגלדרייב שבמחשב שלכם יעלו באופן אוטומטי גם לגוגל.

פתרון זה מספק ראש שקט במידה והלפטופ / מחשב שלכם נגנב/אבד/נשבר וכדומה להיכנס לגימייל שלכם ומשם לגוגל דרייב ולמצוא את כל המסמכים והתמונות שלכם. כל שעליכם לעשות הוא לרכוש מחשב חלופי ולהתקין עליו את הגוגלדרייב שלכם וכל החומר שלכם ירד באופן אוטומטי מהתיקייה שלכם בגוגל למחשב שלכם.

החיסרון הוא שאם תמחקו קבצים מהתיקייה של גוגל במחשב הקבצים ימחקו גם מהגוגלדרייב שבענן של גוגל.

חיסרון נוסף שאם החומר שלכם ממש מסווג ונוגע ל "סודות מדינה" אין טעם להעלות אותו לגוגל ותצטרכו פתרון גיבוי אחר. מסווג יותר ולכן סביר גם שיקר יותר.

חיסרון נוסף שהגיבוי לגוגל מוגבל למסמכים או תמונות ולא מתאים לגיבוי של תוכנות כמו חשבשבת או סאפ.

היתרונות הם ברורים: זול, מהיר, אמין ומאפשר גם שיתוף של קבצים עם לקוחות/ספקים או עובדים אחרים אתכם בצוות.

גיבוי תוכנות ובסיסי נתונים:

תוכנות חשבשבת/סאפ וכדומה מאחסנות נתונים בבסיס נתונים שהקבצים שלו "פתוחים". מסמכים או תמונות נחשבים לקובץ סגור כל עוד אתם לא פותחים אותם לצפיה או עריכה. לעומת זאת בסיסי נתונים כל הזמן פתוחים וממתינים "ללקוחות" שיצפו בחומרים או יערכו אותם.

גיבוי לבסיס נתונים מצריך תוכנת גיבוי חכמה שיודעת לגבות את הקבצים גם שהם "פתוחים"

התוכנה שאנחנו בכלירנט אוהבים לעבוד אתה airbackup של חברת teamviewer.

לתוכנה יתרונות רבים:

יודעת לגבות קבצים פתוחים,

יודעת להצפין את הגיבוי כך שרק למי שיש את קוד ההצפנה יוכל לפתוח ולקרוא מהגיבוי (בנוסף לתקשורת המוצפנת ב ssl) ולכן מאפשרת לגבות קבצים ברמת סיווג גבוהה (כמו של הפנטגון).

התוכנה מדווחת למנהל הגיבויים שהגיבוי בוצע בהצלחה או נכשל עקב בעייה של מחסור בנפח, המחשב היה כבוי וכדומה.

התוכנה שומרת גרסאות של החומר שלכם עד 90 יום אחורה באופן אוטומטי.

החסרונות הם פשוטים:

התוכנה יקרה ומתומחרת לפי כמות הגיגות שאתם צריכים לגבות.

התוכנה לא מאפשרת שיתוף של הקבצים המגובים אלא משמשת כעותק שלהם למצב חירום (DR).

במידה והמחשב אבד/נגנב או השרת שמחזיק את בסיסי הנתונים קרס מכל סיבה שהיא, מתקינים את השרת מחדש, מתקינים את תוכנות בסיסי הנתונים (חשבשבת / סאפ), מתקינים את תוכנת airbackup עם הקוד הצפנה שאיתו הצפנו בהתקנה הראשונית, ומשחזרים את החומרים לנקודת הגיבוי האחרונה שבוצעה.

 גיבוי למיילים ואנשי קשר:

בעוד אין על גוגל (לדעתי) בגיבוי של קבצי התמונות והמסמכים שלנו, אנו בכלירנט מעדיפים את ענן 365 של מיקרוסופט כפתרון תפעולי מלא של המיילים שלנו.

לענן 365 יתרונות רבים:

נפח 50 גיגה לכל תיבה,

שיתוף יומנים ואנשי קשר בין התיבות בארגון,

זמינות מכל מכשיר: לפטופ, סלולארי וטאבלט,

כתובת אימייל עם שם הדומיין שמייצג את החברה שלנו (שלי yaniv@clearnet.co.il)

ביתרון של 50 גיגה לכל תיבה אנו מוצאים פתרון גיבוי פשוט ונוח. בעוד ספקיות האינטרנט מספקות תיבת pop3 בנפח של גיגה או שניים, מה שמחייב אותנו למחוק מיילים ישנים ולפנות מקום לחדשים. ענן 365 מאפשר לכם לשמור מיילים כמעט ל forever. כמה שנים טובות יקח לנו למלא 50 גיגה של מיילים. וגם אם אלו התמלאו מספק הענן 365 שירות ארכיון שמארכב את המיילים הישנים כך שיתפנה לכם מקום למיילים חדשים.

גם אם מחקנו מיילים מהתיבה נוכל למצוא אותם בתיקייה מיוחדת באאוטלוק תחת פריטים שנמחקו וגם אם רוקנו את האחרונים נוכל למצוא את כל הפריטים שרוקנו מפריטים שנמחקו בתיקייה מיוחדת ל 30 יום הבאים. כך שמבחינת צרכן המיילים הממוצע זה גיבוי לכל דבר.

לגבי אנשי הקשר ויומן הפגישות שלנו שניהם מאוחסנים אוטומטית כחלק מהתיבה ומסונכרנים גם בסלולאר וגם במחשב.

לסיכום:

לכל חומר יש את הגיבוי שמתאים לו. ושילוב של הגיבויים הוא הפתרון המומלץ לדעתנו.

כל שנגבה לו יהי…